5 gyakori webshop tévhit az elállásról
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
A nemzetgazdasági miniszter októberben a webáruházak és a futárcégek tájékoztatási és panaszkezelési kötelezettségének fokozott vizsgálatára szólította fel a fogyasztóvédelmi hatóságot.
Az erről szóló közlemény elérhető mind az NGM, mind pedig a Fogyasztóvédelmi Portál oldalán.
A webáruházak egész évben kiemelt ellenőrzési területnek számítanak a fogyasztóvédelmi hatáskörben eljáró kormányhivataloknál, azonban a fent említett miniszteri közlemény alapján nagyfokú és komolyabb ellenőrzésekre lehet számítani, mely során az online boltok tájékoztatási kötelezettsége kerül célkeresztbe a honlapok ellenőrzésével és próbavásárlások lefolytatásával.
Ahogy az a közleményből kiderült, júniusig már egyébként is közel 300 vizsgálatot folytattak le a hatóságok, melyek során 70 millió forint összegben szabtak ki bírságot. Az idén eddig vizsgált webáruházak 78%-ában találatak kifogásolnivalót első sorban a webáruházak tájékoztatási kötelezettségének megsértéséből adódóan.
A Fogyasztó Barát ügyfelei biztosak lehetnek abban, hogy az ÁSZF-ük miatt nem kell aggóniuk, és az megfelel a fogyasztóvédelmi előírásoknak. Nem árt azonban a weboldalak teljes tartalmát és a shopok megrendelési folyamatát is ellenőrizni, ugyanis a hatóságok ezek megfelelőségét is ellenőrizhetik.
2025.01.01. napjától új fogyasztóvédelmi és kereskedelmi hatóság állhat fel Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (továbbiakban: NKFH) néven. A hatóság létrehozásáról, és annak feladatairól a kormány oldalán már elérhetők a jogszabálytervezetek.
Az NKFH a kereskedelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó, központi hivatalként működő központi költségvetési szerv lenne.
A jogszabálytervezet szerint az NKFH feladatai többek között az lenne, hogy:
– közreműködne a kereskedelem- és fogyasztóvédelmi politika kialakításában és végrehajtásában,
– véleményezné a feladatkörét érintő jogszabálytervezeteket, szükség szerint javaslatot tenne a miniszternek a feladatkörét érintő jogszabályok módosítására,
– előkészítené a fővárosi és vármegyei kormányhivatal Ellenőrzési és Vizsgálati Programját (ez alapján folytatják le az ellenőrzéseket a hatóságok),
– működtetné a hazai Európai Fogyasztói Központot,
– több kormányhivatal illetékességi területét vagy a fogyasztók széles körét érintően eseti vizsgálatokat rendelhetne el.
A jogszabálytervezet tartalmazza az NKFH és kormányhivatalok (fogyasztóvédelmi hatóságok) közötti irányítási kapcsolatokat is, mely szerint az NFKH szakmai irányító tevékenysége keretében a kormányhivatalok ellenőrzései és szakmai tevékenysége során kötelezően alkalmazandó szakmai eljárásrendeket, útmutatókat, ellenőrzési és mintavételi terveket adna ki, az országos adatbázisok kialakítása és fenntartása érdekében adatgyűjtésre, nyilvántartásvezetésre és adatszolgáltatásra, valamint az elvégzett feladataik tekintetében jelentéstételre és beszámolóra kötelezheti a hatóságokat.
Egy másik jogszabálytervezet alapján pedig a fogyasztóvédelmi hatóság által a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény alapján kiszabott bírságokat az NKFH Magyar Államkincstárnál vezetett bírság és egyéb központosított bevételek beszedési számlájára kell majd befizetni.
Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!
Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.
Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
Sokan úgy tudják, hogy az online értékesítés esetén akkor minősül
A fogyasztóvédelmi ügyben eljáró hatóságok ellenőrzési programjában minden évben vannak olyan