VÁLTOZÁS A JÓTÁLLÁSI JEGYEK ÁTADÁSÁBAN! 2025.01.01.

2025.01.01. napjával módosul az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet. A változások a jótállási jegyek átadásával kapcsolatos szabályokat érintik. Az alábbiakban összefoglaljuk mi változik az új év első napján.

50 ezer alatti termék esetén nem kötelező jótállási jegyet adni

A legjelentősebb változás, hogy a Korm. rendelet a módosítás következtében kiegészül egy új szakasszal,  így 2025. január 1. napjától a Korm. rendelet 3/A. §-a értelmében a  vállalkozások nem kötelesek jótállási jegy kiállítására amennyiben a fogyasztási cikk eladási ára nem haladja meg az 50 000 forintot. Ez esetben a vásárlók a jótállásból eredő jogaikat a számlával tudják érvényesíteni.

Fontos, hogy az új rendelkezés ellenére azonban a fogyasztókat tájékoztatni kell:

  • a termék átadásakor arról, hogy a jótállásból eredő jogokat az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal érvényesíthetik,
  • a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezéséről és típusáról, valamint – ha van – gyártási számáról,
  • a fogyasztó jótállásból eredő jogairól, azok érvényesíthetőségének határidejéről, helyéről és feltételeiről, továbbá
  • az arról, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a vármegyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák által működtetett békéltető testület eljárását is kezdeményezheti.
A mi értelmezésünk szerint a fentiek alapján a fogyasztó részére átadott számla egészítendő ki a fenti tájékoztatásokkal, amennyiben az 50 ezer alatti értékű termékhez a vállalkozás nem ad át jótállási jegyet.

Már nemcsak a webáruházak adhatják át elektronikus úton a jótállási jegyet

A jelenleg hatályos Korm. rendelet 3. § (5) bekezdése alapján a vállalkozás a jótállási jegyet a távollévők között kötött szerződés esetén elektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére. Jelenleg tehát ez az átadási mód csak a távollévők közötti ügyletek esetén elérhető.

Ez a bekezdés úgy módosul január 1. napjától, hogy a vállalkozás a jótállási jegyet – a fogyasztó eltérő kérése hiányábanelektronikus úton is átadhatja a fogyasztó részére. Azaz kikerült a távollévők közötti szerződések kitétel a rendelet szövegéből, és bekerült az „eltérő kérés hiányában” szövegrész, azaz a módosítás hatályba lépésével már minden vállalkozás alkalmazhatja az elektronikus úton történő átadást, kivéve, ha a vásárló kéri a papír alapon a jótállási jegyet.

A Fogyasztó Barát végleges megoldás webshopja számára!

Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor érvényes jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!

Töltse ki adatait

Generálja a dokumentumokat

Fogyasztó Barát - beágyazó kódok

Illessze be a kódokat a webshopjába

Nincs több dolga vele

Általános Szerződési Feltételek

Adatkezelési Tájékoztató

Képes Fogyasztói Tájékoztató

Automatikusan frissül

Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.

Oldja meg végleg!

Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!

Iratkozzon fel a hírlevélre!

Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!