Elállás: Mikor tarthatja vissza az össszeget a webshop?
A fogyasztó elállása esetén a webáruháznak nemcsak kötelezettségei, hanem jogai
Ahogy korábbi posztunkban megírtuk, 2024. május 8. napján jelentős változások léptek hatályba a 151/2003. (IX.22.) Korm. rendeletben (továbbiakban: Korm. rendelet), melyek a webshopot üzemeltető vállalkozásokat is érintette. Az egyik legfontosabb módosítás az volt, hogy a minimum jótállási idő 2 évre emelkedett.
A Korm. rendelet további változásait ebben a bejegyzésben foglaltuk össze, mindenképp olvassa el, ha lemaradt róla.
A vállalkozások számára a jótállás körében 2024. július 1. napjával újabb fontos változás lép életbe, ugyanis a Korm. rendelet 1. számú melléklete, mely a kötelező jótállás alá eső termékkategóriákat sorolja fel hatályát veszti, és életbe lép a kötelező jótállás alá tartozó tartós fogyasztási cikkek körének meghatározásáról szóló 10/2024. (VI.28.) IM rendelet (továbbiakban: IM rendelet), melynek 1. számú melléklete tartalmazza a tartós fogyasztási cikkek kibővített termékköreit.
2024. július 1. napjától tehát már nem a Korm. rendelet mellékletében, hanem az IM rendelet 1. számú mellékletében találjuk meg a kötelező jótállás alá tartozó fogyasztási cikkek felsorolását.
Jelentős változás nem következett be a jótállás köteles termékek körében, de az IM rendelettel pár új termék is bekerült a jótállás köteles termékek közé (ezeket vastagon szedetten jelezzük a lenti felsorolásban), és pár termék pedig kikerült a jótállási kötelelezettség alól.
Az alábbi termékkategóriákat sorolja fel az új jogszabály 1. számú melléklete, vastagon szedtük tehát azokat, melyek újként kerültek be:
Az IM rendelet a tartós fogyazstási cikkek között már nem tartalmazza az alábbi termékeket, azaz e termékek már nem jótállás kötelesek:
Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!
Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.
Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
A fogyasztó elállása esetén a webáruháznak nemcsak kötelezettségei, hanem jogai
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online