ELÁLLÁS: MIKOR TARTHATJA VISSZA AZ ÖSSSZEGET A WEBSHOP?

A fogyasztó elállása esetén a webáruháznak nemcsak kötelezettségei, hanem jogai is vannak. Az alábbiakban a visszatartás jogáról lesz szó. 

A vételár visszafizetés fő szabálya (14 nap mindenre elálláskor)

Amennyiben a webáruház vásárlója él az elállás jogával, akkor ezt a szándékát jeleznie szükséges az eladó felé, majd pedig a jelzéstől számítva 14 napja van a termék visszaküldésére. 

Az eladó kötelezettsége pedig az, hogy a vásárló által kifizetett összeget (a termék vételárát, és szállítási díját) visszafizesse részére.

45/2014. (II.26) Korm. rendelet 23. § (1) bekezdése értelmében. „Ha a fogyasztó a 22. §-nak megfelelően eláll az üzlethelyiségen kívül kötött vagy a távollevők között kötött szerződéstől, a vállalkozás haladéktalanul, de legkésőbb az elállásról való tudomásszerzésétől számított tizennégy napon belül visszatéríti a fogyasztó által ellenszolgáltatásként megfizetett teljes összeget, ideértve a teljesítéssel összefüggésben felmerült költségeket is.

A fenti rendelkezés alapján tehát ha a vásárló jelzi a webshop részére, hogy visszaküldené a terméket, akkor azt követően (tehát a jelzéstől számított) 14 napja van arra az eladónak, hogy a kifizetett összeget visszatérítse a vásárló számára.

Ezzel párhuzamosan a vásárló kötelezettsége pedig az, hogy legkésőbb az elállás közlésétől számított tizennégy napon belül visszaküldje a terméket a webáruháznak.

Összefoglalva: 14 napja van:

– a vásárlónak a termék visszaküldésére (elállás jelzésétől számítva), 

– az eladónak arra, hogy a kifizetett összeget visszatérítse (elállás jelzésétől számítottan).

Mikor tarthatja vissza az össszeget a webshop?

A webshop üzemeltetők körében az szokott felmerülni gyakori kérdésként, hogy megfelelő-e az az eljárás, ha az elállás esetén csak az áru visszaérkezése után térítik vissza az összeget. Jogos a kérdés akkor, ha a termék nem érkezik meg 14 nap alatt, hiszen az eladó addig, amíg nem tudja, hogy egyáltalán vissza fogja-e a kapni a terméket, nem szívesen fizeti vissza az összeget.

A Korm. rendelet 23. § (4) bekezdése tartalmazza a webáruházaknak azt a jogát, miszerint elállás esetén a visszafizetendő összeget visszatarthatja meghatározott ideig:

„Áru adásvételére irányuló szerződés esetén a vállalkozás mindaddig visszatarthatja az (1) bekezdésben meghatározott összeget, amíg a fogyasztó az árut vissza nem szolgáltatta, vagy kétséget kizáróan nem igazolta, hogy azt visszaküldte; a kettő közül a korábbi időpontot kell figyelembe venni.

A webáruház csak addig tarthatja vissza a termék vételárát, amíg vissza nem kapta azt, vagy ameddig a fogyasztó nem bizonyítja, hogy azt visszaküldte már. 

A visszaküldés bizonyítékaként pedig a fogyasztó által választott fuvarozó cég, vagy postai szolgáltató által tett írásos
nyilatkozatot kell érteni, melyből kiderül, hogy ki a feladó és a címzett.

Értelemszerűen abban az esetben, ha a webshop vállalta, hogy a terméket maga a fuvarozza vissza, akkor ez a jog nem illeti meg.

Több webáruház oldalán olvasható az a tájékoztatás, hogy az eladó csak a termék visszaérkezését követő 14 napon belül fizeti vissza az összeget a vásárlója számára. Ez a tájékoztatás azonban a fenti szabály ellenére hibás, hiszen ahogy az elején leírtuk, főszabály szerint az elállásról való tudomásszerzéstől számított 14 napja van az eladónak a visszafizetésre, ha nem érkezik meg a termék 14 napon belül, akkor pedig a feladás igazolásáig vagy a termék megérkezéséig tarthatja csak vissza az összeget. A feladás igazolását vagy a termék megérkezését követően (egyébként nem 14 napon belül) pedig köteles már visszatéríteni a kifizetett összeget.

A Fogyasztó Barát végleges megoldás webshopja számára!

Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor érvényes jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!

Töltse ki adatait

Generálja a dokumentumokat

Fogyasztó Barát - beágyazó kódok

Illessze be a kódokat a webshopjába

Nincs több dolga vele

Általános Szerződési Feltételek

Adatkezelési Tájékoztató

Képes Fogyasztói Tájékoztató

Automatikusan frissül

Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.

Oldja meg végleg!

Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!

Iratkozzon fel a hírlevélre!

Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!