Elállás: Mikor tarthatja vissza az össszeget a webshop?
A fogyasztó elállása esetén a webáruháznak nemcsak kötelezettségei, hanem jogai
Mikor kell Önnek jótállási jegyet adni? Mi az ami nem maradhat le a jótállási jegyről?
Összefoglaljuk a fenti kérdésekre adott válaszainkat.
A legtöbb webshop üzemeltető már rutinszerűen adja át a termékeivel együtt a jótállási jegyet. Van, aki azonban még mindig megfeledkezik erről a dokumentumról, vagy nem biztos abban, hogy mely termékeihez kell mellékelni, nem tudja, hogy milyen adatoknak kell szerepelnie rajta.
Ahogy azt korábban megírtuk, 2024.07.01. napjától új rendelet tartalmazza a kötelező jótállás alá eső tartós fogyasztási cikkeket. A kötelező jótállás alá tartozó tartós fogyasztási cikkek körének meghatározásáról szóló 10/2024. (VI.28.) IM rendelet 1. számú melléklete sorolja fel azokat a termékköröket, melyek esetében az eladónak jótállási jegyet kell átadnia a vásárló számára, mivel e termékek esetén a fogyasztót jótállási jogok illetik meg.
Amennyiben tehát a fenti jogszabály mellékletében megtalálható az Ön által értékesített termék, akkor köteles jótállási jegyet adni hozzá. A vásárlója a jótállási jeggyel tudja majd jótállási jogait érvényesíteni (annak hiányában a számlával).
A kötelező jótállás szabályait változatlanul a 151/2003. (IX.22.) Korm. rendelet tartalmazza, így a Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése meghatározza azt is, hogy mikor kell átadni a vásárlónak a jótállási jegyet. A vállalkozás köteles a fogyasztási cikkel együtt vagy – távollévők között kötött szerződés esetén – legkésőbb a fogyasztási cikk átadását vagy üzembe helyezését követő napon a jótállási jegyet a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát.
A jótállási jegy kötelező tartalmi elemeit szintén a Korm. rendeletben találjuk, melynek 3. § (3) bekezdése tételesen felsorolja azokat a tételeket, melyek nem maradhatnak le a jótállási jegyről.
A jótállási jegyen fel kell tüntetni:
a) a vállalkozás nevét, címét,
b) a fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezését és típusát, valamint – ha van – gyártási számát,
c) a gyártó nevét, címét, ha a gyártó nem azonos a vállalkozással,
d) a szerződéskötés, valamint a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadásának vagy – a vállalkozás vagy közreműködője általi üzembe helyezés esetén – a fogyasztási cikk üzembe helyezésének időpontját,
e) a fogyasztó jótállásból eredő jogait, azok érvényesíthetőségének határidejét, helyét és feltételeit, továbbá
f) az arról szóló tájékoztatást, hogy fogyasztói jogvita esetén a fogyasztó a vármegyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák által működtetett békéltető testület eljárását is kezdeményezheti,
g) a vállalkozás bélyegzőlenyomatát és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírását az elektronikus úton átadott jótállási jegy kivételével, valamint
h) a fogyasztási cikk fogyasztó által fizetett vételárát.
További kötelező tartalmi elem, hogy a jótállási jegynek utalnia kell arra, hogy a jótállás a fogyasztó jogszabályból eredő jogait nem érinti.
A fenti felsorolásból jól látható, hogy elég sok információt kell, hogy tartalmazzon a jótállási jegy, és azon nemcsak az eladó vállalkozás és a termék adatainak kell szerepelnie, hanem a fogyasztó jótállásból eredő jogainak és azok érvényesíthetősége feltételeinek is.
Amennyiben árul a webáruháza olyan terméket, amelynek üzembe helyezésére külön szakértelemre van szükség, vagy amelyek használata megkívánja az időnkénti karbantartást, akkor a Korm. rendelet szabályai alapján Ön, mint jótállásra kötelezett meghatározhat bizonyos feltételeket a jótállás érvényesítéséhez. Ezeket a feltéteket azonban a jótállási jegyen szükséges feltüntenie. (Javasolt tehát a jótállási jegyen helyet biztosítani a szakszerű beszerelés igazolására, a szakember részéről történő karbantartás elvégzésének igazolására)
Ne felejtse el a jótállási szabályokat érintő jogszabályváltozások esetén a jótállási jegy mintáját is átnézni, az elmúlt időszakban is többször kellett frissíteni a jótállási jegy mintákat a hatályba lépő jogszabályváltozások miatt.
A Fogyasztó Barát ügyfelei számára elérhető letölthető formában jótállási jegy minta, mely a fenti kötelező elemeket mind tartalmazza a hatályos jogszabályok alapján, mindig naprakészen.
Egy régebbi posztunkban megírtuk, hogy melyek a leggyakoribb félreértések a webáruház üzemeltetőknél a jótállási jegyekkel kapcsolatban. Abban a blogbejegyzésben kitértünk olyan gyakori hibákra, melyeket jelen írás most nem érintett. Amennyiben még nem olvasta el, akkor ide kattintva megteheti.
Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!
Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.
Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
A fogyasztó elállása esetén a webáruháznak nemcsak kötelezettségei, hanem jogai
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online