5 gyakori webshop tévhit az elállásról
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
Amennyiben hibásan teljesít a vállalkozás, a fogyasztó vele szemben kellékszavatossági igényt érvényesíthet a Polgári Törvénykönyv, valamint a 373/2021 (VI.30.) Korm. rendelet szabályai szerint.
Első körben kijavítást vagy kicserélést kérhet a vásárló, kivéve ha ezek teljesítése lehetetlen vagy az eladó számára más igény teljesítéséhez képest aránytalan többletköltséggel járna.
Ha azonban a kijavítást vagy a kicserélést nem kérte, illetve nem kérhette, úgy igényelheti az ellenszolgáltatás arányos leszállítását. Erre leginkább akkor kerül sor, ha a termék hibás, de használatra alkalmas.
Az alábbiakban nézzük meg, mikor jogosult a vásárló árleszállítást kérni, és mikor célszerű a vállalkozásnak ezt felajánlani az elégedetlen vásárló számára.
A fogyasztó akkor jogosult – a szerződésszegés súlyához igazodva – az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelni, ha
A vételár arányos leszállítására kerülhet sor például, ha a vásárlója nem elégedett a termék színével, mert az nem felel meg a megrendelésben foglalt színével, azonban egyébként elégedett a termékkel. Ez esetben tehát a vásárló érdeksérelmét árleszállítással orvosolhatja.
Az árleszállítás mértékéről a feleknek kell megállapodni. Az ellenszolgáltatás leszállítása akkor arányos, ha annak összege megegyezik a fogyasztónak szerződésszerű teljesítés esetén járó, valamint a fogyasztó által ténylegesen megkapott áru értékének különbözetével.
Kis értékű terméknél lehetősége van arra, hogy javítás, vagy csere helyett az árleszállítást, vagy a termék vételárának visszafizetését vállalja. Ez a Ptk. szabályaiból fakad, mely szerint azt a szavatossági jogot kell alkalmazni, ami – másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva – az eladó számára nem jelent aránytalan terhet (Ptk. 6:159. § a)).
Tegye rendbe most a webshopja ÁSZF-ét, hogy az megfeleljen a májusi jogszabályváltozásoknak, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
Sokan úgy tudják, hogy az online értékesítés esetén akkor minősül
Fokozott ellenőrzés indul a webáruházakkal szemben A nemzetgazdasági miniszter októberben