AZ ELÁLLÁSI NYILATKOZAT-MINTA

A webáruházban vásárló fogyasztó egyik legfontosabb joga az elállási jog, mely alapján jogosult a terméket visszaküldeni az eladó részére indoklás nélkül.

Az elállási szándékát a vásárló bármilyen formában jelezheti az eladó felé, szóban, írásban (postai úton, emailben, vagy elállási nyilatkozat-mintával).

Azért fontos ezzel kezdeni bejegyzésünket, mert még mindig sok eladó vállalkozás kiköti az ÁSZF-ében, vagy a honlapján, hogy csak pl. emailben fogadja el az elállási szándék bejelentését, mellyel azonban korlátozza a fogyasztó e jogának gyakorlását.

Az elállási szándék jelzésének egyik módja lehet az is, ha a vásárló a jogszabályban is megtalálható elállási nyilatkozat-mintát használja.

Az elállási nyilatkozat-mintáról tájékoztatni kell a vásárlót

Az elállási jog szabályait a 45/2014. (II.26.) Korm. rendelet tartalmazza, és annak 2. számú mellékletében található az a minta tájékoztató, melyet igénybe vehet a fogyasztó az elállási jog gyakorlásához. 

Erről a mintáról tájékoztatni kell a vásárlót előzetesen, azaz közzé kell tennie minden webshopnak ahhoz, hogy a vásárló tudjon róla, és e minta segítségével gyakorolhassa e fogyasztói jogát.

Korm. rendelet 11. § (1) bekezdésének i) pontja értelmében az üzlethelyiségen kívül kötött szerződés és távollévők között kötött szerződés megkötését megelőzően a vállalkozás köteles világosan és közérthető módon tájékoztatni a fogyasztót az elállási jog gyakorlásának határidejéről és egyéb feltételeiről (különösen a 22. §-ban foglaltakról), valamint a 2. melléklet szerinti nyilatkozat-mintáról.

A Korm. rendelet 22. § (1) bekezdése pedig kimondja a bevezetőben már írtakat, miszerint a fogyasztó az elállási jogát 

a) a 2. mellékletben található nyilatkozat-minta felhasználásával; vagy 

 b) az erre vonatkozó egyértelmű nyilatkozat útján gyakorolhatja.

Az elállási nyilatkozat-mintát ne módosítsuk

Gyakori igény a webáruház üzemeltetők részről az elállási nyilatkozat-minta módosítása, kiegészítése.

Korm. rendelet szerinti minta tájékoztatót nem javasolt módosítani, ugyanis a fentiekben is idézett jogszabályi rendelkezés egyértelműen rögzíti, hogy a rendelet szerinti minta tájékoztatót közzé kell tenni a vásárlók számára a 2. számú melléklet szerinti tartalommal. Minden webáruháznak tehát gondoskodnia kell a jogszabályoknak megfelelő nyilatkozat-minta letölthetőségéről az oldalán.

A módosítás azért sem javasolt, mert ilyen esetekben olyan kiegészítésekkel bővülhet a nyilatkozat-minta, melyek jogsértőek, és megtévesztő tájékoztatásnak minősülnek fogyasztóvédelmi ellenőrzés esetén.

Leggyakoribb ilyen kikötés, hogy elállás esetén a vételár visszafizetést kizárólag banki átutalás utján teljesíti az eladó vállalkozás (és nem csak ilyen módon lehet fizetni a webáruházban), holott a Korm. rendelet vonatkozó rendelkezése kimondja, hogy a vételárat az eredeti fizetési móddal megegyezően kell visszatéríteni a vásárló számára. Az ilyen kikötés tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősül.

Másik gyakori kiegészítés az elállási nyilatkozat-mintákon, hogy csak bontatlan csomagolással, sértetlen állapotú terméket lehet visszaküldeni, mely tájékoztatás szintén jogsértő, ugyanis a csomagolás nem a termék része, és elállás esetén (mivel e jog pont azt biztosítja, hogy a vásárló a terméket megnézhesse, kipróbálhassa) az felbontható, és nem is szükséges visszaküldeni az eladó részére.

Nem köthető ki az sem a nyilatkozat-mintában, hogy több termék megrendelése esetén csak az összes termék visszaküldésével élhet az elállási jogával, ugyanis lehetősége van a vásárlónak részlegesen elállni, azaz csak a rendelésének egy részét visszaküldeni.

Ne felejtsük el csatolni az elállási nyilatkozat-mintát a megrendelést visszaigazoló emailhez

Végül egy fontos emlékeztető, hogy minden webáruházi megrendelést visszaigazoló emailhez szükséges csatolni pdf formátumban az ÁSZF mellett az elállási nyilatkozat-mintát is.

2. melléklet a 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelethez 

Elállási-/Felmondásinyilatkozat-minta (csak a szerződéstől való elállási szándék esetén töltse ki és juttassa vissza)

Címzett [ide a vállalkozásnak a nevét, postai címét és elektronikus levelezési címét kell beillesztenie]:

Alulírott(ak) kijelenti(k), hogy gyakorlom/gyakoroljuk elállási/felmondási jogomat/jogunkat az alábbi áru(k) adásvételére vagy az alábbi szolgáltatás nyújtására irányuló szerződés tekintetében: 

Szerződéskötés időpontja/átvétel időpontja:

Fogyasztó(k) neve:

Fogyasztó(k) címe:

A fogyasztó(k) aláírása (kizárólag papír alapon tett nyilatkozat esetén):

Kelt

A Fogyasztó Barát végleges megoldás webshopja számára!

Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!

Töltse ki adatait

Generálja a dokumentumokat

Fogyasztó Barát - beágyazó kódok

Illessze be a kódokat a webshopjába

Nincs több dolga vele

Általános Szerződési Feltételek

Adatkezelési Tájékoztató

Képes Fogyasztói Tájékoztató

Automatikusan frissül

Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.

Oldja meg végleg!

Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!

Iratkozzon fel a hírlevélre!

Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!