Hogyan fogadja el a vásárló a webshop ÁSZF-ét?
Amikor lead a vásárló egy megrendelést a webshopban és az
Jelen bejegyzés Önnek és webshopjának szól, ha forgalmaz webáruházában úgynevezett tartós adathordozót. Augusztus 21. napjától jelentős változások lépnek hatályba az adattörlő kódokkal kapcsolatos kötelezettségekben. Az egyik változás az Ön oldalát azon belül is a tartós adathordozó termékleírását érinti.
A 726/2020. (XII. 31.) Korm. rendelet (továbbiakban Korm. rendelet) értelmében tartós adathordozó: az NMHH által közzétett, elektronikus adatok tárolását és felülírását támogató, számítógéphez fizikailag csatlakoztatható informatikai eszközök köre.
Az NMHH olala értelmében tartós adathordozó:
például:
Már 2024.05.08. napjával kiegészítésre került a Korm. rendelet a csomagküldő kereskedelem fogalmával (webáruházak), valamint pontosításra kerül a fogyasztó fogalma, azaz, hogy ki részére kötelező átadni az adattörlő kódot.
Rövidesen azonban, 2024.08.21. napjával további, jelentős változás lép hatályba a Korm. rendeletben mind az adattörlő kódok átadásával mind pedig az erre vonatkozó tájékoztatási kötelezettség vonatkozásában.
Egyik legfontosabb változás, hogy a jogszabály kötelezettje lesz az úgynevezett online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője is a kereskedő mellett.
Az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője a módosított Korm. rendelet értelmében az a személy vagy szervezet, aki vagy amely felhasználói számára a hálózaton keresztül elérhető, számlázási szolgáltatás igénybevételét biztosítja, és akinek vagy amelynek a tárgyévet megelőző évben legalább 1000 online számlaadat-szolgáltatást teljesítő ügyfele volt, akik vagy amelyek a tárgyévet megelőző évben legalább 100 000 online számlaadat-szolgáltatást teljesítettek.
A módosítás következtében az adattörlő kódot az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője rögzíti, ha a kereskedő online számlázási funkcióval rendelkező programmal állítja ki a vásárlás megtörténtét igazoló számviteli bizonylatot.
A kereskedő adja át az adattörlő kódot a fogyasztó részére a kereskedő NAV felé tett, erre vonatkozó kifejezett nyilatkozata esetén, valamint ha a kereskedő nem online számlázási funkcióval rendelkező programmal állítja ki a vásárlás megtörténtét igazoló számviteli bizonylatot.
Ki felel az adattörlő kód átadásáért?
A jogszabály módosításának következtében az adattörlő kód
fogyasztó részére történő átadásáért a kereskedő és az online számlázási
funkcióval rendelkező program működtetője egyetemlegesen felel majd 2024.08.21.
napjától.
Mit jelent ez pontosabban?
A módosítás hatályba lépésével nemcsak a kereskedő, hanem az
online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője részére is ad át a
NAV adattörlő kódot.
Ha a kereskedő online számlázási funkcióval rendelkező
programmal állítja ki a vásárlás megtörténtét igazoló számviteli
bizonylatot, a bizonylaton az adattörlő kódot az online számlázási
funkcióval rendelkező program működtetője rögzíti.
Az online számlázási funkcióval rendelkező program
működtetője köteles az online számlázási szolgáltatást úgy nyújtani, hogy a
szolgáltatás emberi beavatkozás nélkül azonosítsa a rendelet hatálya alá
tartozó tartós adathordozót, és automatikusan szolgáltassa az adathordozóhoz az
adattörlő kódot.
Ki felel az adattörlő kód átadásának elmulasztásáért?
A kereskedő felel az adattörlő kód fogyasztó
részére történő átadásának elmulasztásáért, ha az online számlázási
funkcióval rendelkező program működtetője bizonyítja, hogy a kereskedő a tartós
adathordozó megjelöléséhez olyan megjelölést használt, amelyet az online
számlázási funkcióval rendelkező program nem volt képes felismerni.
Ez tehát azt jelenti, hogy az online számlázási funkcióval
rendelkező program működtetője mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy
a kereskedő a tartós adathordozó megjelöléséhez olyan megjelölést használt,
amelyet az online számlázási funkcióval rendelkező program nem volt képes
felismerni.
A kereskedő akkor mentesül a felelősség alól, ha
bizonyítja, hogy a tartós adathordozó megjelöléséhez olyan megjelölést
használt, amelyet az online számlázási funkcióval rendelkező program felismert,
vagy azért nem ismert fel, mert online számlázási szolgáltatás emberi
beavatkozás nélkül nem volt képes azonosítani a tartós adathordozót.
Jelenleg a Korm. rendelet jelenleg hatályos rendelkezése arra kötelezi a tartós adathordozót értékesítő webáruházakat, hogy a honlapjuk nyitó oldalán, valamint a tartós adathordozó termékek adatlapján is jelenítse meg a jogszabály 1. számú melléklete szerinti tájékoztatást.
2024.08.21. napjától azonban ez megváltozik, és törlésre került az a rész, mely a nyitó honlapon való közzétételt előírta, és már csak a termékek leírásánál írja elő kötelezően a tájékoztató szöveg feltüntetését.
A tájékoztató szöveg tartalma – melyet fel kell tüntetni minden érintett terméknél – is módosult, és annak szövege a módosított Korm. rendelet 2. számú mellékletében szerepel majd.
A 2. számú mellékletben foglalt, az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tévő adattörlő alkalmazással kapcsolatos tájékoztató szövege, melyet minden tartós adathordozó termékleírásában közzé kell tennie a következő:
„A Kormány döntése alapján a kereskedő tartós adathordozó termék vásárlásakor köteles a fogyasztó részére ingyenes adattörlő kódot biztosítani.
Használja az ingyenes adattörlő kódot adatainak biztonsága érdekében!
További információ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság honlapján:
https://nmhh.hu/veglegestorles„
Ne felejtse el 2024. augusztus 21. napjától a webáruházában szereplő tartós adathordozó termékleírásában a fenti szöveget feltüntetni. A fogyasztóvédelmi hatóság egyik célellenőrzése az adattörlő kódokkal kapcsolatos kötelezettségek betartására irányul.
Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!
Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.
Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
Amikor lead a vásárló egy megrendelést a webshopban és az
Mielőtt a vásárló leadja a webáruházban megrendelését, tudnia kell, hogy
Ebben a bejegyzésben azokról az esetekről lesz szó, amikor a