Black Friday és karácsonyi akciók a webshopokban – ezekre kell figyelni!
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
A 2022. május 28. napjával bevezetett új szabályokkal az akció hirdetésekor (árcsökkentés bejelentésekor) fel kell tüntetni a korábbi árat (pl. áthúzva), és ehhez képest kell meghatározni az akciós árat. Ez a korábbi ár csak az lehet, ami az akció kezdete (az árcsökkentés bejelentése) előtti legalább harminc napos időszakban alkalmazott legalacsonyabb ár volt. A módosítással bevezetett új szabályok célja, hogy megakadályozza a kereskedők megtévesztő árcsökkentését.
Egy webshop sokféle módon nyújthat kedvezményt vásárlóinak, és az egyes árkedvezmények esetében felmerülhet a kérdés, hogy alkalmazandó-e a fenti szabály, vagy van-e olyan eset, amikor nem szükséges feltüntetni a korábbi árat?
A kiindulópont az, hogy az Árrendelet akcióra vonatkozó szabályai a bejelentett – minden vásárló számára szóló – árcsökkentésekre vonatkozik. Olyan árkedvezményekre tehát, amelyeket széles körben hirdet meg, azaz jelent be a vásárlók számára a webáruház, és bárki számára hozzáférhetőek. Ebből következően az egyedileg alkalmazott kedvezményekre nem.
De mit értünk az egyedi kedvezmények alatt? Az alábbiakban nézzünk erre néhány konkrét esetet!
A törzsvásárlói kupon esetében nincs előírás a korábbi ár feltüntetésére.
Amennyiben tehát a webshop például törzsvásárlója számára nyújt kedvezményt, ad át utalványt, nem kell alkalmazni az Árrendelet fenti szabályait. Ez csak akkor van így, ha ezek az egyedi kedvetmények nem kerültek meghirdetése a fogyasztók szélesebb körében, hanem csak egyes fogyasztók egyedileg használhatják fel az árengedményt bizonyos feltételekkel, azaz személyre szabott akciózás valósul meg.
Ilyen árcsökkentés az is például, ha Ön vásárlója számára a korábbi vásárlásaira tekintettel bizonyos ideig felhasználható ajándék kupont ad.
Figyelem! Ha a webáruház kupon napokat tart, illetve akciós kódot tesz közzé oldalán, mellyel kedvezményesen vásárolhatnak az azt igénybe vevők, akkor már az érintett termékeknél ki kell írnia a korábbi árat és a kuponkód felhasználásával fizetendő akciós árat is!
Gyakori ajánlata a webshopoknak az is, hogy egy bizonyos összeg után nyújt valamilyen mértékű kedvezményt a vásárlóknak, melyet később igénybe vehet. A jogszabály alapján ez sem tekinthető akciónak, nincs korábbi ár, tehát nem vonatkoznak rá az árcsökkentés szabályai.
Szintén nem a jogszabály értelmezése szerinti akcióról beszélünk, ha a webáruház több termék vásárlása esetén biztosít kedvezményt, tehát például ha kettő termék vásárlásával olcsóbban jut hozzá a vásárló a harmadik termékhez.
Tegye rendbe most a webshopja ÁSZF-ét, hogy az megfeleljen a májusi jogszabályváltozásoknak, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
Sokan úgy tudják, hogy az online értékesítés esetén akkor minősül