Black Friday és karácsonyi akciók a webshopokban – ezekre kell figyelni!
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
Amikor lead a vásárló egy megrendelést a webshopban és az a vállalkozás részéről visszaigazolásra kerül, akkor létrejön a felek között a szerződés.
A webáruházak az ÁSZF-ben határozzák meg azokat a feltételeket, melyeket valamennyi vásárlóval szemben alkalmazni kívánnak. Ezek viszont csak akkor válnak a szerződés részévé, ha annak tartalmát megismeri és elfogadja a másik fél, azaz a vásárló.
Az alábbiakban felsoroljuk azokat a technikai előírásokat, melyeket be kell tartania minden webshopnak az ÁSZF elfogadása során ahhoz, hogy érvényes szerződés jöjjön létre a vásárlóval.
Első fontos dolog, hogy a webáruház oldalán a megrendelés véglegesítése előtt biztosítani kell azt, hogy a vásárló el tudja fogadni az ÁSZF-et.
Ehhez rendelkezésre kell, hogy álljon a dokumentum elfogadására szolgáló bepipálandó checkbox, mellyel nyilatkozik a vásárló, hogy elolvasta és elfogadta az ÁSZF-ben foglalt feltételeket.
Ha alapértelmezetten kipipált a checkbox az ÁSZF elfogadásához, akkor a vállalkozás nem teszi lehetővé, hogy a vásárló kifejezetten saját maga nyilatkozzon az ÁSZF elfogadásáról. Az ÁSZF elfogadására szolgáló – a vásárló kifejezett elfogadását jelentő – jelölőnégyzet tehát nem pipálható ki előre a vásárló helyett.
Nem megfelelő, ha a webáruházban a megrendelés leadható úgy, hogy nem kerül kipipálásra előzetesen a jelölőnégyzet a vásárló részéről, azaz nem szükséges, hogy a vásárló az ÁSZF-et kifejezetten elfogadja a megrendelés leadása előtt. Figyelni kell tehát arra, hogy a megrendelés lezárásának utolsó lépésénél technikailaig ne tudjon úgy leadni a webshopban megrendelést a vásárló, hogy nem kellett nyilatkoznia az ÁSZF elfogadásáról.
Amikor elfogadja a vásárló az ÁSZF-et, akkor fontos, hogy annak tartalmát meg tudja ismerni az elfogadás előtt is, ehhez az szükséges, hogy az ÁSZF behivatkozása, linkelése megtörténjen. Így a vásárló hozzáfér az ÁSZF-hez a megrendelési folyamat végén, és a kifejezett elfogadás (jelölőnégyzet kipipálása) előtt el tudja olvasni a hatályos ÁSZF-et. Fontos, hogy mindig a hatályos ÁSZF-et hivatkozza be a webáruház.
Amikor sikeresen leadták a rendelést a webáruházban, akkor a vállalkozásnak a megrendelést visszaigazoló emailhez csatolnia is szükséges a hatályos ÁSZF-ét.
A fenti kötelezettséget a 45/2014. (II.26. ) Korm. rendelet 18. §-a írja elő az alábbiak szerint:
„A távollévők között kötött szerződés megkötését követően – ésszerű időn belül, de az áru adásvételére irányuló szerződés esetén legkésőbb az átadáskor, a szolgáltatásnyújtására irányuló szerződés esetén legkésőbb a szolgáltatás teljesítésének megkezdésekor – a vállalkozás tartós adathordozón visszaigazolást ad a fogyasztónak a megkötött szerződésről.”
Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy nem elegendő az, ha a vállalkozás az ÁSZF-ét pdf-ben történő csatolás helyett a honlapjára mutató hiperhivatkozás útján teszi hozzáférhetővé a visszaigazolásban.
Fontos, hogy a megrendelést visszaigazoló emailekhez nemcsak az ÁSZF-et, de az elállási nyilatkozat mintát is csatolni szükséges.
Amennyiben változtak az ÁSZF rendelkezései, akkor nem szabad elfelejteni a visszaigazoló emailekhez csatolt ÁSZF verziót lecserélni, mert ha nem a hatályos ÁSZF-ről kap visszaigazolást a vásárló, az jogsértő.
Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!
Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.
Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!
Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!
Az év vége felé sok webáruház kínálja kedvezményesen termékeit, és
Az elállási jog az egyik legfontosabb fogyasztói jog az online
Sokan úgy tudják, hogy az online értékesítés esetén akkor minősül