A KICSERÉLT, VAGY KIJAVÍTOTT TERMÉK JÓTÁLLÁSI IDEJÉNEK VÁLTOZÁSA

A jótállás időtartamát a 151/2003. (IX.22.) Korm rendelet (továbbiakban: Korm. rendelet) határozza meg a tartós fogyasztási cikk eladási árától függően 2, vagy 3 évben.

 

Ez alatt az idő alatt, azaz a jótállás időtartama alatt a fogyasztó érvényesítheti jótállási jogait. A jogszabályban megállapított 2 vagy 3 év tehát az úgynevezett elévülési ideje a jótállási jogai érvényesíthetőségének.

 

A következőkben arról lesz szó, hogy hogyan változik a jótállási idő abban az esetben, ha a jótállás ideje alatt a terméket cserélni vagy javítania kell a vállalkozásnak.

Fogyasztó Barát - Elromlott?

Abban az esetben, ha a jótállás köteles termék kijavítására, vagy kicserélésére kerül sor, akkor a jótállási idő megváltozik, egyes esetekben meghosszabbodik, más esetben pedig újrakezdődik a termék egészére, vagy annak egy része tekintetében.

A jótállási idő újraindul

Ptk. 6:163. § (5) bekezdése a kellékszavatosság körében akként rendelkezik, hogy A dolognak a kicseréléssel vagy a kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik. Ezt a szabályt kell alkalmazni arra az esetre is, ha a kijavítás következményeként új hiba keletkezik.

A jótállás esetében is irányadó a kellékszavatosságnak a fenti Ptk. szabálya, és amennyiben a jótállás köteles termék egy alkatrészét kicseréli vagy kijavítja vállalkozása, akkor a termék e része tekintetében a jótállási idő újrakezdődik.

Ennek oka, hogy maga a kijavítás, vagy a kicserélés az elévülési időt megszakította, és a cserével vagy a kijavítással érintett rész vonatkozásában a jótállási igény elévülési ideje újraindul.

Abban az esetben pedig, ha a termék egészének kicserélésére kerül sor, azaz a vásárló egy új terméket kap, akkor a termék egészére nézve újraindul a jótállási idő.

Van, amikor meghosszabbodik a jótállási idő

Az előző esetekben a jótállási idő a termék egésze, vagy annak egy része vonatkozásában újraindult, de van, amikor a jótállási idő meghosszabbodik és az eladó vállalkozásnak tovább kell helyt állnia a 2, vagy 3 évnél.

A Ptk. 6:163. § (4) bekezdése értelmében: „Nem számít bele az elévülési időbe a kijavítási időnek az a része, amely alatt a
jogosult a dolgot rendeltetésszerűen nem tudja használni.”

Korm. rendelet 2. § (4) bekezdése értelmében: „A fogyasztási cikk kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.”

Ebben az esetben tehát arról van szó, hogy a Ptk. és a Korm. rendelet is speciális szabályt alkalmaz az elévülési idő számítására, és azt mondja, hogy az elévülési időbe nem számít bele a kijavítási idő, mivel ez idő alatt a vásárló a terméket nem tudta rendeltetésszerűen használni. Ennek következménye, hogy az elévülési idő a kijavítási idővel meghosszabbodik.

A kijavítási idő az a hiba közlésétől a kijavítás elvégzésig tartó időtartamot jelent. Annak a körülménynek nincs jelentősége, hogy a vásárló már a hiba közlése előtt sem tudta használni a terméket, tehát a hiba közlésétől számított kieső időt kell alapul venni.

A Fogyasztó Barát végleges megoldás webshopja számára!

Ha Önnek is gondot okoz a gyakran és sokszor áttekinthetetlenül változó jogszabályok követése, és a webshop ÁSZF-e jogszerűen tartása, akkor váltson most, használja a Fogyasztó Barát ÁSZF SABLON & GENERÁTORT! A rendszerrel a mindenkor hatályos jogszabályok szerint tudja tájékoztatni a vásárlóit, a jogszabályváltozásoknál pedig már Ön helyett fog dolgozni, és automatikusan frissül!

Töltse ki adatait

Generálja a dokumentumokat

Fogyasztó Barát - beágyazó kódok

Illessze be a kódokat a webshopjába

Nincs több dolga vele

Általános Szerződési Feltételek

Adatkezelési Tájékoztató

Képes Fogyasztói Tájékoztató

Automatikusan frissül

Minimális szövegbevitellel (pl. a megrendelés menete), adatok megadásával (pl. cégadatok), és a program által felajánlott lehetőségek kijelölésével (pl. van-e regisztráció, a visszaigazolás módja, stb.) gyorsan és egyszerűen generálhatunk dokumentumokat PDF, HTML, WIDGET és EMBED formátumban. A beillesztő kód bemásolásával az ÁSZF megjelenik a webshopban, és minden jogszabályváltozáskor automatikusan frissül.

Oldja meg végleg!

Tegye rendbe most a webshop ÁSZF-ét, várja felkészülten a jogszabályváltozásokat, és használja ki a Fogyasztó Barát minden funkcióját!

Iratkozzon fel a hírlevélre!

Ha Ön is szeretne a webshopokat érintő jogszabályváltozásokról értesülni, és ehhez hasonló összefoglalót kapni, iratkozzon
fel a hírlevelünkre!